Koronawirus - co powinieneś wiedzieć

Koronawirus - co powinieneś wiedzieć

 

Obecnie świat, w tym i Polska, mierzy się z epidemią nowego wirusa, należącego do rodziny koronawirusów, zwanego popularnie COVID-19. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła niedawno, iż w związku z tym wirusem mamy już do czynienia z pandemią na skalę światową.

 

laboratorium

Koronawirusy istnieją wśród ludzi od zawsze, jednakże ten jest nowy i niezbadany, stąd rodzi tyle pytań i wątpliwości. Wirus jako taki nie jest organizmem, jedynie niewielką cząstką, formą pasożyta, potrzebującą do istnienia i rozwoju komórek ludzkich.

Wirus ten dostaje się do organizmu drogą oddechową, przez usta i nos. Niestety może on wywoływać całkiem poważne stany chorobowe, do zapalenia płuc włącznie. Jest ukierunkowany na atakowanie komórek płuc i tam właśnie jest najgroźniejszy.

Jest to nowy typ wirusa, wcześniej u ludzi nie występujący, stąd nieznane są do dziś wszystkie jego właściwości, naukowcy nie wynaleźli jeszcze szczepionki przeciwko niemu ani nie ma opracowanych metod leczenia. I to właśnie jest obecnie najgroźniejsze, gdyż tak naprawdę nie wiemy, jak go zwalczać. Po raz pierwszy pojawił się na w Chinach, w prowincji Hubei i mieście Wuhan pod koniec ubiegłego roku. Jak szacują eksperci z WHO - do dnia 18 kwietnia 2020 na całym świecie zarażonych koronawirusem SARS-Co-V-2 zostało już ponad 2 293 644 osób, powodując śmierć 157 400 tysiący ludzi. Liczba zarażonych w Polsce przekroczyła 8742 osób, z czego 347 osób nie udało się uratować.

Do podstawowych objawów zakażenia koronawirusem COVID-19 zaliczamy:

  • wysoką gorączkę
  • intensywny kaszel i ból gardła
  • duszności i problemy z oddychaniem
badanie temperatury

 

W chwili obecnej zalecanymi metodami walki z epidemią jest izolowanie się od innych ludzi, unikanie skupisk ludzkich, pozostawanie w domach i dbanie o higienę, szczególnie rąk. W Polsce ogłoszono stan epidemii i związane z tym ograniczenia przemieszczania się. Natomiast w przypadku higieny najważniejsze są następujące zasady:

mycie rąk
  • częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem, przez co najmniej 30 sekund, a następnie osuszanie ich papierowym ręcznikiem
  • w przypadku braku dostępu do wody i mydła, ręce należy dezynfekować przy użyciu preparatu na bazie alkoholu, pozostawiając ręce do całkowitego wyschnięcia
  • podczas kasłania lub kichania zasłanianie ust i nosa zgięciem łokcia lub chusteczką, którą należy następnie wyrzucić do kosza i umyć ręce
  • unikanie bezpośredniego kontaktu z osobą mającą gorączkę i kaszel
  • w przypadku stwierdzenia u siebie gorączki, kaszlu i trudności z oddychaniem, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem bądź stacją sanitarno-epidemiologiczną
  • unikanie spożywania surowych lub niegotowanych pokarmów pochodzenia zwierzęcego

Przeżywamy obecnie bardzo trudny czas epidemii. Powinniśmy w tym czasie nade wszystko przestrzegać obostrzeń i zaleceń organów sprawujących władzę oraz bardzo dbać o higienę wokół nas. Zasady prawidłowego i częstego mycia rąk, jak i ich dezynfekowania, powinny stać się naszą codziennością i niezmiennym już rytuałem.

 

 Mogą Cię zainteresować:

 

World Health Organization

 

PShowBlog Komentarze wpisów