Ostatnie wpisy

Różnica między chemią profesjonalną, a gospodarczą

   26/09/2019
Różnica między chemią profesjonalną, a gospodarczą

Generalnie rzecz ujmując każdy z nas spotyka się z problemem zaprowadzenia i utrzymania czystości. By jednak sprzątnie było efektywne, wykorzystujemy do tego różnego rodzaju narzędzia, jak i specjalne środki czyszczące. I tu pewnie sporo osób nawet nie zastanawiało się nad tym, iż innych środków i narzędzi używają profesjonaliści, a innych amatorzy. Zatem tak popularna chemia gospodarcza używana podczas sprzątania powierzchni domowych, nie będzie miała wiele wspólnego z chemią profesjonalną, używaną przez zawodowców.

    

Jak najłatwiej dostrzec różnice pomiędzy chemią gospodarczą, a chemią profesjonalną?

Zasadniczo wiele osób uważa, iż o sprzątaniu wie dużo bądź nawet wszystko. Przecież to nie żaden problem zakupić ogólnie dostępne środki utrzymania czystości i po prostu posprzątać. I to jest absolutnie prawidłowe. Wyobraźmy sobie jednak sprzątanie takich miejsc, jak:

 • restauracje
 • szkoły
 • hotele
 • magazyny
 • szpitale
 • toalety publiczne
 • warsztaty
 • centra handlowe

Wówczas okaże się, iż znana nam paleta produktów zwana chemią gospodarczą będzie wielce niewystarczająca. To są miejsca, gdzie każdego dnia przewijają się dziesiątki, setki, a nawet tysiące osób. I zabrudzenia, które tu spotkamy, mają się nijak do naszych domowych. Zatem tego typu pomieszczenia nie mogą obejść się bez zastosowania chemii profesjonalnej.

Co powinniśmy wiedzieć o produktach służących do sprzątania?

Sama branża chemii sprzątającej jest dość mocno rozbudowana. Wielu producentów oferuje bowiem zróżnicowane środki do różnego rodzaju zabrudzeń. Generalnie jednak można te produkty podzielić na chemię gospodarczą oraz profesjonalne środki utrzymania czystości. Co prawda wszystkie te środki przeznaczone są do sprzątania, jednak w praktyce znacznie się od siebie różnią.

Chemia gospodarcza to środki czyszczące przeznaczone do sprzątania naszych domów i mieszkań. Są one w zupełności wystarczające, by poradzić sobie z domowymi zabrudzeniami. Z kolei miejsca publiczne i hale przemysłowe, ze względu na stopień i rodzaje zabrudzeń tam występujących oraz wielkość obiektów, wymagają preparatów silniejszych i szybciej działających.

               

Jakie są różnice pomiędzy produktami zwanymi jako chemia gospodarcza, a tymi, które określamy chemia profesjonalna?

Różnic pomiędzy chemią gospodarczą, a profesjonalną jest wiele. Poniżej przedstawiono najważniejsze z nich:

 1. Na pewno pierwszą z nich jest stężenie produktu. Profesjonalne środki czystości są silnymi koncentratami, wymagającymi odpowiedniego rozcieńczenia. I od tego do czego akurat będziemy dany środek używać, zależy stopień rozcieńczenia. W przypadku codziennego sprzątania w zależności od preparatu zapewne wystarczy roztwór 1:100, a nawet 1:400 natomiast przy bardzo trudnych do usunięcia zabrudzeniach, czy też do gruntownego mycia, użyjemy roztworu 1:20 lub nawet 1:10. Chemia gospodarcza nie daje nam takiej możliwości, gdyż tutaj stężenie produktu jest małe, ale z kolei odpowiednie do sprzątania domu czy mieszkania.
 2. Drugą kwestią różnicującą obydwie kategorie jest też sprawa substancji czynnej, zawartej w produktach. Ta występująca w produktach profesjonalnych jest najczęściej kilkukrotnie szybsza w usuwaniu zabrudzeń od tej zawartej w chemii domowej. Jest to głównie spowodowane tym, iż produkty profesjonalne przeznaczone są do sprzątania dużych powierzchni i obiektów przemysłowych, gdzie czas odgrywa ważną rolę. Zresztą producenci chemii profesjonalnej, tworząc nowe produkty, dążą do maksymalnego skrócenia czasu działania preparatów.
 3. Produkty chemii profesjonalnej, w odróżnieniu od chemii domowej, mają też w swoich składach inne, dodatkowe substancje. Bowiem poza myciem, chemia profesjonalna powinna również mieć właściwości ochronne, antystatyczne czy dezynfekujące. W składzie znajdują się między innymi polimery, które wypełniają rysy na czyszczonych powierzchniach i zabezpieczają przed wnikaniem brudu. Stosowane są też nanocząsteczki krzemu, które z kolei modyfikują czyszczoną powierzchnię, chroniąc ją przed ponownym osadzaniem brudu, nadając jednocześnie delikatny połysk.
 4. Kolejnym elementem różnicującym produkty chemii profesjonalnej od chemii gospodarczej jest sprawa specjalizacji. Produkty dla profesjonalistów są przeznaczone do ściśle określonych celów. Przykładowo do tłustych zabrudzeń używa się środków o odczynie zasadowym, a do usuwania kamienia, osadów mydlanych i rdzy – o odczynie kwaśnym. Produkty te posiadają skrajne odczyny pH, dzięki czemu są bardzo skuteczne. Z kolei produkty, których używamy domowo, ze względu na nasze bezpieczeństwo, nie posiadają tak skrajnych wartości pH. Dzięki temu działają wolniej, są delikatniejsze, ale też i po prostu bezpieczniejsze.

                 

Czy zatem nie powinno się stosować chemii profesjonalnej w warunkach domowych?

Bywają jednak sytuacje, gdy użycie chemii profesjonalnej w warunkach domowych może być wskazane. Choćby w przypadku chęci umycia posadzki w garażu, płytek na tarasie, czy przypalonego piekarnika. Należy jednak pamiętać, by używać ich z rozwagą i zgodnie z załączonymi instrukcjami.

Podsumowując, dokonując zakupu chemii do sprzątania warto mieć na uwadze to do czego będziemy ją wykorzystywać. Inne potrzeby mamy bowiem w przypadku domu czy mieszkania, a już zupełnie inne w przypadku obiektów użyteczności publicznej, biur, magazynów czy też hal produkcyjnych. Warto jednak mieć wiedzę na czym polegają różnice pomiędzy chemią profesjonalną, a taką zwykłą gospodarczą.

Mogą Cię zainteresować:

Antypoślizgowy płyn do mycia podłóg 

   Płyn do mycia fug i toalet

Płyn do mycia fug i toalet

Silny detergent do mycia podłóg

Silny-niskopieniący-plyn-do-mycia-podłog- FUSSBODENGRUNDREINIGER-10-l-404

 

         

Udostępnij:

Comments

Log in or register to post comments