Maseczki ochronne - co powinniśmy o nich wiedzieć

Maseczki ochronne - co powinniśmy o nich wiedzieć

Obowiązujący w Polsce stan epidemii w związku z zagrożeniem zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 powoduje, iż w życiu codziennym mamy do czynienia z coraz większą ilością nakazów i zakazów. Jednym z najnowszych obostrzeń życia codziennego jest obowiązujący w Polsce od dnia 16 kwietnia 2020 roku nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.

 

Jak przestrzegać obowiązku zasłaniania ust i nosa w praktyce?

 

Generalnie przepisy są tak skonstruowane, iż obowiązkiem każdej osoby, przebywającej w miejscach publicznych, jest zakrywanie nosa i ust. Do tego celu mogą służyć maseczki, choć nie tylko. Nie potrzebujemy też, by naszą ochronę stanowiły maseczki specjalistyczne, wystarczą bowiem zwykłe materiałowe.

 

Z obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej zwolnione są:

 • dzieci do ukończenia 4 roku życia

 • osoby podróżujące samochodem samotnie lub z dzieckiem do ukończenia 4 roku życia

 • osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności

 • osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach z wyjątkiem tych, którzy wykonują bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów

 • duchowni sprawujący obrzędy kultu religijnego

 • kierowcy publicznego transportu zbiorowego lub kierujący samochodem wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeśli zapewnione jest oddzielenie kierującego od przewożonych osób

 • żołnierze podczas zadań specjalnych

 

Warto w tym miejscu wiedzieć jakie w ogóle są rodzaje maseczek ochronnych, gdyż każde z nich mają odmienne przeznaczenie, jak i różne sposoby ich użytkowania.Wskazane jest zatem poznanie jakie rodzaje maseczek są dostępne na rynku i które najskuteczniej chronią.

 

 Obowiązek zakrywania ust    Co powinna maseczka

 

Jakie zatem maseczki ochronne są dostępne na polskim rynku?

 

Otóż wyróżnić możemy zasadniczo następujące rodzaje maseczek ochronnych:

 

Maseczki chirurgiczne

 

Nasz przegląd maseczek ochronnych rozpoczniemy od jednorazowych maseczek chirurgicznych. Mają one za zadanie stworzenie fizycznej bariery pomiędzy błonami śluzowymi, a potencjalnym zanieczyszczeniem. I w ten sposób stanowią one skuteczną barierę ochronną dla aerozoli, w których mogą znajdować się wirusy. Ze względu na stopień filtracji, rozróżniamy 3 rodzaje takich maseczek – typ I, typ II i typ IIR. Medycy podczas operacji korzystają z maseczek typu II lub IIR i składają się one z 3 warstw włókniny polipropylenowej. Należy też wiedzieć, iż maseczki chirurgiczne nabierają wilgoci, stąd są maseczkami jednorazowymi i nie nadają się do długotrwałego noszenia.

Tak naprawdę powinno się je zdejmować już po kilkunastu minutach noszenia, a po użyciu należy je wyrzucić. Ich funkcja ochronna polega na tym, iż maseczka założona na twarz osoby chorej powoduje zapobieżenie rozpylaniu się wirusa, znajdującego się w mikrokroplach pary wodnej podczas mówienia czy też kaszlu.

 

Maseczki filtrujące

 

Ich zadaniem jest zatrzymywanie pyłów zawieszonych w powietrzu i aerozoli. Dlatego też zbudowane są nie tylko z materiału o bardzo gęstym splocie, ale też i filtra oczyszczającego. Możemy tutaj wyróżnić modele zarówno jednorazowego, jak i wielorazowego użytku.

Rodzaj maski rozpoznajemy po oznakowaniu, gdzie R oznacza wielorazowość użytku, a NR jednorazowość. Wymiana filtra w maseczkach wielorazowych powinna występować przeciętnie co 28 dni lub częściej.

W zależności od stopnia przecieku wewnętrznego, czyli nieszczelności wynikającej z niecałkowitego przylegania do skóry oraz przepuszczania powietrza przez zawór wydechowy rozróżnia się 3 rodzaje półmasek filtrujących:

- FFP1 – granica przecieku wewnętrznego wynosi 25%

- FFP2 - granica przecieku wewnętrznego wynosi 11%

- FFP3 - granica przecieku wewnętrznego wynosi 5%

Oznaczenia masek różnią się w poszczególnych krajach. I dla przykładu zalecana przez amerykańskie instytucje maseczka ochronna do użytku podczas pandemii koronawirusa ma oznaczenie N95, co odpowiada polskiej normie FFP2

 

Co powinniśmy wiedzieć w kwestii stosowania maseczek ochronnych w kontekście ochrony przed koronawirusem?

 

Najważniejsza kwestia to taka, iż żadna maseczka nie daje stuprocentowej skuteczności ochrony. I to nawet pomimo jej prawidłowego zakładania, użytkowania i noszenia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nadal podtrzymuje swe stanowisko, iż maski powinny być przede wszystkim przeznaczone dla osób chorych, jak i personelu medycznego. Noszenie maski nie chroni bowiem przed zakażeniem, gdyż musi być połączone z innymi środkami bezpieczeństwa, jak chociażby właściwa higiena rąk. Jednocześnie rekomendowane jest trzymanie dwumetrowego dystansu od innych osób. Zaznacza się też, iż maseczki bawełniane czy też szyte w domu mogą być stosowane jako dodatkowy środek służący zdrowiu publicznemu, stanowiąc pewną barierę mechaniczną.

 

Czego nie powinniśmy czynić korzystając z maseczek ochronnych?

 

Nie powinno się zakładać maseczki ochronnej bez uprzedniego umycia rąk. Zatem nim zaczniemy maseczkę zakładać koniecznością jest dokładne umycie i zdezynfekowanie rąk. Z kolei ściągając maseczkę nie wolno dotykać jej części materiałowej, a jedynie gumek lub troczków. Zresztą podobne zasady obowiązują również przy zakładaniu maseczki.

By maseczka spełniała swą rolę, musi zakrywać w pełni usta i nos. Aby to jednak było możliwe, maseczka musi być odpowiednio dopasowana. Po jej założeniu nie możemy mieć wolnych przestrzeni, a jednocześnie nie może być tak ciasna, by utrudniać oddychanie.

Niewskazanym jest też chwilowe ściąganie maseczki. Powinna być ona założona z chwilą wyjścia z domu, a zdjęta dopiero po powrocie. Pobyt w przestrzeni publicznej powinien przebiegać z maską założoną a twarzy. Niezmiernie ważne jest też to, iż maseczka jednorazowa nie może być traktowana jako maseczka wielorazowego użytku.

Niestety nie dla wszystkich użytkowników jest to oczywiste. I co też ważne, polskie władze zdecydowanie zachęcają do używania w tym celu maseczek wielorazowego użytku. Te jednorazowe winny pozostać dla personelu medycznego.

 

Jak i kiedy należy używać maseczek ochronnych w autach?

 

Otóż generalnie kierowcy zwolnieni są z obowiązku noszenia maseczek ochronnych podczas jazdy, jednak są w tym względzie wyjątki. Twarz zarówno kierowcy i pozostałych osób w samochodzie musi być zakryta, jeśli podróżują wspólnie co najmniej dwie osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie.

 

O czym jeszcze należy pamiętać w kontekście obowiązku zakrywania twarzy i ust?

 

Cóż maseczki ochronne stanowią nowość w polskiej przestrzeni publicznej. Nie wiadomo jednak jak długo przyjdzie nam się z nimi mierzyć, stąd warto zapoznać się z kilkoma istotnymi faktami na ich temat:

 

 • Maseczki ochronne jednorazowe zakładamy tylko raz. Działają one skutecznie przez okres około kwadransa, po czym należy je ostrożnie ściągnąć trzymając za gumki, a następnie wyrzucić do kosza, a ręce zdezynfekować

 • Wysoka temperatura jest w stanie osłabić lub zabić wirusa. Stąd też maseczki ochronne wielorazowe powinny być prane w temperaturze 60°C i prasowane w temperaturze ponad 90°C

 • Nie ma żadnych potwierdzonych wyników badań, które sugerowałyby skuteczność kuchenki mikrofalowej w procesach dezynfekcji i unieszkodliwienia koronawirusa. Stąd też taka metoda jest stanowczo odradzana

 • Ozonowanie wykorzystuje mieszaninę tlenu i ozonu, będąc mieszanką skutecznie zabijającą bakterie, grzyby i wirusy. Stąd też ozonowanie maseczek ochronnych jest dopuszczalne jako metoda jej dezynfekcji

 

Podsumowując, wprowadzony w Polsce od 16 kwietnia 2020 roku obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej spowodował praktycznie konieczność stosowanie maseczek ochronnych. Nie wiadomo niestety jak długo ten obowiązek będzie trwał, stąd też warto do niego odpowiednio się przygotować. Zarówno przez zaopatrzenie się w dobrej jakości maseczki ochronne, poprzez opanowanie metod ich skutecznej dezynfekcji, a na odpowiednim ich stosowaniu skończywszy.

 

Instrukcja zakładania i zdejmowania maseczki ochronnej do pobrania:

 

Jak prać maseczkę wielokrotnego użytku do pobrania:

Instrukcja

Instrukcja prania maseczki bawełnianej wielokrotnego użytku

plik PDF - do pobrania

 

Może Cię zainteresować:

 

Maseczka higieniczna 3-warstwowa
Maseczka higieniczna 3-warstwowa